הוספת מרפסות בשיטה היבשה

יותר ויותר דיירים מחליטים לשדרג את הבית באמצעות הוספת מרפסת לדירתם. החלטה זו נובעת בדרך כלל משלוש סיבות עיקריות: שיפור איכות החיים, העלאת ערך הדירה ושיפור סחירות הדירה.

כבר הרבה שנים, רבים מעדיפים את שיטה הבניה היבשה אשר כמעט ואינה מטרידה את שגרת החיים של הדיירים בבניין.

עליית ערך הדירה ושיפור הסחירות

לפי השמאי ועורך מחירון הדירות לוי יצחק, "ערך הדירה עולה בעקבות בניית המרפסת בשיעור של 10-15% וגם רמת הסחירות שלה עולה מאוד, והיא תימכר במהירות רבה יותר".

לדברי ברנרד רסקין, מנכ"ל רשת התיווך רימקס ישראל "מרפסת שמש מוסיפה ערך לדירה, מקצרת את זמן המכירה, ומוסיפה לאיכות החיים של הדיירים בנכס, קיים ביקוש רב למרפסות שמש, בעיקר פתוחות".

לפי סקר שערך השמאי לוי בשנת 2009, בקרב 360 בתי אב בערים מדגמיות ברחבי הארץ בנוגע להוספת מרפסות התברר כי כ-73% מהנשאלים השיבו, כי הם מעדיפים מרפסות אחת מתחת לשנייה, למרות שחלק מהם מתגוררים בבניינים שיש בהם מרפסות "קופצות". לטענתם, המרפסת "הקופצת" גורמת לחשיפה רבה מדי ולחוסר פרטיות.

אחת השאלות הראשונות ששואלים קונים פונטציאליים את מוכרי הדירות היא השאלה בדבר קיומה של מרפסת שמש. תשובה חיובית מעלה מיידית את ערכה ואת קסמה של הדירה. תשובה שלילית מסווגת אותה כדירה מיושנת וכדאיות רכישתה יורדת.

תקנון הבניה – הקלות לדייר

תיקון שאושר לתקנות התכנון והבניה במאי 2008 על ידי שר הפנים דאז – מאיר שיטרית מאפשרת תכנון ובניה של מרפסות שמש חופפות בשטח של 12 עד 14 מ"ר לדירה (לא כמו בעבר כאשר היה ניתן להוסיף מרפסות מדורגות, שכונו גם "מדלגות"). לפי תקנה זו: "גזוסטרה ששטחה עד 14 מ"ר לא תבוא במניין השטח המותר לבניה ובלבד ששטחן הכולל של כל הגזוסטרות בבניין לא יעלה על 12 מ"ר כפול מספר הדירות בבניין,"

גזוסטרה עד 14 מ"ר אינה מחויבת בארנונה.

מרפסת בשיטה הבניה היבשה

קיימות שתי שיטות נפוצות להוספת מרפסת למבנה קיים; האחת, באמצעות בטון ובלוקים, זו השיטה הוותיקה יותר, אורכת הרבה יותר זמן ומורגשת הרבה יותר על ידי הדיירים במהלך העבודה. השיטה השנייה, השיטה היבשה, כבר בשימוש שנים רבות ומבוססת על שלד פלדה מגולוון. תהליך הבניה בשיטה זו קצר מאוד ושיגרת הדיירים כמעט ולא מופרעת במהלך ההתקנה ופעילות הגמר.

תהליך הקמת בניית המרפסת בשיטה הבניה היבשהBalcony

עם קבלת ההיתר להקמת המרפסת, נערכת פגישה עם אדריכל\מהנדס החברה על מנת לתכנן תכנון מפורט של המרפסת.

משכן הנדסה ובניין בעלת ניסיון רב בתכנון אדריכלי והנדסי ובקבלת היתרים מהרשויות; למעשה כל הדרוש, החל מהתכנון הראשוני ועד לגמר מתבצע במקום אחד ובעלות אחת כוללת.

שלד פלדה

בהתאם לתוכניות המוסכמות, אנחנו מעבירים הוראות מדוקדקות למסגרייה לבניית שלד (קונסטרוקצית) הפלדה של המרפסת. שלד הפלדה נבנה בפיקוח מהנדס אזרחי של החברה ומבוצע על ידי מסגרייה עם ניסיון רב בבניית קונסטרוקציות פלדה למרפסות.

שלד הפלדה מורכב בדרך כלל במסגריה, אולם במקרים מסויימים ניתן גם להרכיב את השלד בסמוך למבנה. עבודות החיתוך וההרכבה מבוצעות סמוך למבנה בדרך כלל כאשר נדרש לעגן את גוף הפלדה למספר רב של שטחים על גבי הבניין (לדוגמא כאשר המרפסת משתלבת לתוך נישה פשוטה או מורכבת בתוך גוף הבניין)

לאחר גמר עבודות ההכנה והשלמת ההחיבורים, שלד הפלדה עובר תהליך גילוון על ידי טבילה באמבט אבץ. הדבר מבטיח עמידות לקורוזיה (חלודה) לאורך שנים רבות. לאחר גמר הייצור נצבעת הקונסטרוקציה. במקרים רבים תהליך הגילוון אינו נדרש כאשר המבנה אינו סמוך לים ו/או כאשר שלד המתכת כולו מחופה בטיח (לדוגמא צמנט בורד).

במידה וההכנות בוצעו במסגריה, שלד המרפסת מובל כיחידה אחת אל הבניין ובעזרת מנוף, השלד מורם למקומו ומעוגן לאלמנטים קונסטרוקטיביים (בדרך כלל עמודי בטון מזויין קיימים).

העיגון מתבצע באמצעים שונים ותלוי במבנה הקיים, העיגון יכול לכלול עוגנים כימיים, עוגנים מכאניים, או מוטות פלדה עוברים

ניתן להשתמש ברצפת פח עמידה (למשל גלי) ומעליו יציקת בטון. כתחליף, בשנים האחרונות פיתחו בעולם הבניה המערבי לוחות על בסיס מלט מחוזקים עם סיבים הנקראים בשפה המקצועית "פיבר צמנט". לוחות אלו דחוסים ביותר וכבושים בתנור ,ומייוצרים בטכנולוגיה מתקדמת . לוחות אלו מסוגלים לשאת משקל רב ועמידים בתנאי מזג אוויר קשים.

רצפת המרפסת

 בשיטת הבניה היבשה המבוססת על שלד מתכת, לוחות אלו למעשה מחליפים את הרצפות הכבדות היצוקות בטון מזויין. באוסטרליה משמשים לוחות אלו תחליף ליציקות בטון לרציפים (שבילי גישה) במעגנים ימיים. ג'ימס הארדי (James Hardie) הוא קונצרן אוסטרלי מהמובילים בעולם הבניה המייצר בין השאר לוחות "פיבר צמנט" דחוס לרצפה, תחת השם המסחרי "Hardipanel Compressed". הלוחות מורכבים מחול, מלט, מינרלים, מים, ומשוריינים עם סיבים.

גימור הרצפה

ניתן להשתמש בכל חיפוי הראוי לחיפוץ חוץ; כמו קרמיקה, גרניט פורצלן, ודקים למיניהם, כמו כן ניתן לצבוע בצבעים אפוקסיים או בצבעים המותאמים לצביעת בטון בתנאי חוץ. כל החלטה לגבי גימור רצפת המרפסת חייבת להתחשב ברמת החספוס וההחלקה בעיקר בתנאי רטיבות.

חיפוי חיצוני

לפי בחירת הלקוח ניתן להשאיר את שלד הפלדה חשוף ועם גמר צבע לפי מפרט הצבע שפורט לעיל, או לחפות באמצעות לוחות צמנטיים כמו "צמנט בורד" או "מסטרקיר" של ג'יימס הארדי ולמלא חריצים וחורים וליישר עם שפכטל ולצבוע לפי דרישת הלקוח. חיפוי חיצוני מייקר מעט את העבודה אבל מאפשר ליישם למרפסת גמר זהה לטקסטורה הקיימת של המבנה.

עומס מתוכנן למרפסת

מרפסות מתוכננת ע"פ התקן הישראלי לבניה לעומס שימושי של 350 ק"ג/מ"ר. לדוגמא, מרפסת של 12 מ"ר מתוכננת לשאת משקל של 4,200 ק"ג (מעל 50 איש) כמובן שהתכנון לוקח בחשבון מקדמי בטחון, כך שהעומס האפשרי בפועל גדול בהרבה.

לדוגמא, לוח "Hardipanel Compressed" (בגודל 180X120X1.8 ס"מ , שטח: 2.16 מ"ר, משקל: 71.5 ק"ג): כשהמרחק בין מרכזי סמוכות בתחתחית שלד הפלדה הוא 60 ס"מ, מסוגלות הלוחות לשאת עומס מקסימלי של 756 ק"ג (4,200 ק"ג למרפסת של 12 מ"ר). כשהמרחק בין מרכזי הסמוכות הוא 40 ס"מ לוחות אלו מסוגלות לשאת עומס מקסימלי של 1200 ק"ג (6,600 ק"ג למרפסת של 12 מ"ר).

   

 

 

 

 

 

                                                                               

בשלב זה אם יש לכם שאלות אלינו...       

נשמח לענות על שאלותיכם              
נשמח להיפגש                       

נא למלא את השדות להלן ולהקיש שלח